MangaCZ Dnes je 25.6.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Jukata
25.07.2010 09:00  -  Japonsko

Pokud přemýšlíte, co si obléknout během letních dnů, možná pro vás bude správnou volbou jukata – v Japonsku zažívá toto oblečení už od 90. let minulého století velmi úspěšný comeback.

Jukata není ve skutečnosti nic jiného než specifický druh kimona. Stejně jako kimono má rovné švy a široké volné rukávy. Původně se začala využívat podobně jako náš župan, tedy po koupání ("ju" znamená v překladu koupel, "katabira" spodní prádlo, a zkrácení složeniny "jukatabira" na pohodlnější "jukata" na sebe nenechalo dlouho čekat). Narozdíl od tradičních kimon, která bývají z hedvábí, brokátu či saténu, je jukata zpravidla bavlněná a nepodšitá a její oblékání se prvně datuje kamsi do 9. století našeho letopočtu.
Díky pohodlnému nošení se její využití rozšířilo i mimo japonské lázně. Na tradiční slavnosti, jakými jsou v Japonsku například letní ohňostroje hanabi, si dnes Japonci oblékají právě jukatu. Pokud na takové slavnosti Japonku v jukatě potkáte, určitě nepřehlédnete nápadně uvázaný pás obi. Naopak v lázních nebo v rjokanu - tradičním hotelu - vám k jukatě dají pouze běžný pásek.
Jukata není ani zdaleka pouze dámské oblečení, existují i jeho pánské verze, obyčejně v tmavších barvách. Jukatu často doprovázejí dřevěné sandály geta.
Až budete jukatu oblékat, dejte pozor, abyste při zavinování přehrnuli levou stranu přes pravou a nikoli naopak. Obrácené zapnutí je vyhrazeno pouze pro pohřby, a to zásadně mrtvým.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.