MangaCZ Dnes je 25.6.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Šinkansen
16.04.2010 12:00  -  Japonsko

Podobně jako k Japonsku neodmyslitelně patří tradiční čajový obřad, tušové malby nebo divadlo kabuki, existují i moderní atributy, které jsou s Japonskem neoddělitelně spjaty. Jedním z nich je bezesporu expresní vlak šinkansen. A mezi námi – on to zas takový nováček není.

Japonsko bylo vůbec první zemí, která se rozhodla vybudovat speciální železniční sí? určenou výhradně vysokorychlostním vlakům. Projekt přezdívaný dangan ressha, tedy "vlak - kulka" (anglický výraz "bullet train" se dodnes v anglicky mluvících zemích pro japonské rychlovlaky používá a s pojmem "shinkansen" tam neuspějete), vzniknul už ve 30. letech 20. století. Jedoucí lokomotiva prý svojí rychlostí a tvarem letící kulku připomíná. Název šinkansen byl poprvé použit v roce 1940 pro plánované vysokorychlostní vlakové spojení mezi Tokiem a Šimonoseki.
Ambiciózní plányJaponská vláda měla tehdy se šinkansenem velmi ambiciózní plány. Rychlovlaky měly Japonsko propojit s Čínou (tunelem přes Koreu) a dovézt pasažéry přes další asijské země dokonce až do Singapuru. Pak ale přišel rok 1943, Japonci si přestali být jisti, že ovládnou svět, a plány šinkansenu na nějakou dobu založili do šuplíku. Znovu byly vyndány a oprášeny až o čtrnáct let později, kdy vlakové spojení z Tokia do Ósaky přestávalo kapacitně stačit, a u příležitosti tokijských olympijských her v roce 1964 vyjel na koleje mezi Ósakou a Tokiem první skutečný šinkansen (v překladu něco jako "nová hlavní linka").
V současné době se na 2459 km dlouhé kolejové síti pohybují šinkanseny podle jízdních řádů s přesností na desítky sekund rychlostí až 300 km/h. Kromě rychlosti ale Japonci oceňují zejména jejich bezpečnost. Šinkanseny přepravily již víc než 7 miliard cestujících a za celou dobu své působnosti došlo pouze jedinkrát k vykolejení – stalo se tak 23. října 2004 během zemětřesení v Niigatě. Jednalo se tehdy o zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice, které způsobilo v zemském povrchu trhlinu o délce 22 km a vzájemný posun litosférických desek téměř o jeden a půl metru. Jistě uznáte, že to by vykolejilo kdekoho. Mimochodem, ve vykolejeném vlaku nedošlo k žádným závažným zraněním – všechny šinkanseny jsou totiž vybaveny speciálním zařízením pro detekci zemětřesení, které vlak okamžitě automaticky zastaví.
Šinkansen pod horou FudžiBudete-li se chtít šinkansenem svézt, je to možné nejen v Japonsku. Japonské firmy, které rychlovlaky vyrábějí (Kawasaki, Mitsubishi, Hitachi...) exportují vlakové soupravy stejné technologie i do dalších zemí světa – například do Číny, na Taiwan nebo do Vietnamu. Nejblíž to ale asi budete mít do Velké Británie, kde několik takových souprav spojuje Londýn s britským koncem Eurotunelu.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.