MangaCZ Dnes je 25.6.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonský den: Co je kaizen? Skutečné Japonsko
10.10.2009 13:00  -  Klub

Dnes vás nečeká žádný sex a perverze. Dnes budeme seriózní. Protože tahle akce si to zaslouží. Pražský Japonský den je unikátní záležitostí. Konečně pořádně, bez (pop)kulturních předsudků, ale přesto živě a bezprostředně chce přispět ke sblížení a porozumění dvou národů. K tomu mu dopomáhej kaizen.

Sobotní Japonský den se uskuteční 17. 10. 2009 na pražské ZŠ Bítovská. Klade si za cíl především propagaci Japonska a japonské kultury a přináší přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu, výstavu zbraní, exhibice bojových umění, čajové obřady, Malé divadlo kjogenu... přičemž spojovacím motivem je kaizen.
Kaizen prochází všemi programovými liniemi stejně, jako prochází všemi aspekty japonské kultury a mysli: znamená „dobrou změnu“, neustálou, postupnou snahu o sebezdokonalování – v práci, v osobním životě, v bojových uměních, ve způsobu nazírání na svět. Na rozdíl od západního přístupu ke změnám je mnohem více ceněna postupná, ale soustavná a vytrvalá práce než náhlé a velké skoky.
Ačkoliv se dnes Japonsku věnuje mnoho pozornosti v médiích, vychází stále více z japonštiny přeložených děl, stále zůstává svým způsobem vzdálenou, exotickou a neuchopitelnou zemí. Koluje o ní mnoho mýtů a polopravd, které se již vžily a jakkoliv jsou zajímavé, zakrývají bohužel pravou podobu Japonska.
Organizátoři přitom věří, že snaha o vzájemné poznání a pochopení může být pouze prospěšná, a doufají, že Japonský den bude příležitostí ukázat Japonsko v komplexnější podobě a tento obraz nebude pokřivený obecnými předsudky.

Válečnické spisy v manažerské praxi

První ze tří bloků Japonského dne chce ukázat, jak japonské firmy dokázaly zařadit princip kaizen do svých každodenních procesů a spojily ve své činnosti tradice spolu se snahou o stálé inovace; jak klasické válečnické spisy jako Umění války od mistra Suna či Musashiho Kniha pěti kruhů jsou dodnes živé v manažerské praxi a také, v duchu myšlenek Masaakiho Imaie, proč v sobě japonský přístup k práci skrývá velký potenciál i pro západní firmy a že kultivace osobnosti prochází všemi úrovněmi bytí – princip kaizen tu je aplikován jak v pracovním poměru, tak v osobním životě.
Sekce věnovaná klasickým japonským bojovým uměním se bude snažit ukázat jak koryú, tedy staré japonské školy a válečnické principy, tak relativně nové, po restauraci Meiji vzniklá budó. Kaizen je poté záležitostí, která velkou měrou vychází právě z válečníkovy mysli, který se snaží zatínat svůj meč nejen do nepřítele, ale také osekává sebe sama, neustále se přitom snažíce o další a další postupování směrem k dokonalosti v nedokonalém světě.
V sekci bojové umění budou jak ukázky zkušených praktikantů a mistrů různých disciplín, tak přednášky odborníků a výstavy.

Japonská kultura

Třetí blok Japonského dne se pokusí komplexním a diferencovaným způsobem přiblížit japonskou kulturu – jak starou, tak novou a spolu s tím ukázat na místa, kde se obě prolínají, a jak Japonci přejímají nové, aby jej začlenili do starého.
 • přednášky předních odborníků z Ústavu dálného východu
 • ukázky čajového obřadu
 • workshop origami
 • workshop Go
 • ukázky tradičního divadla
 • manga výstava českých autorů
 • zastoupení Česko-japonské společnosti
 • japonština pro úplné začátečníky
 • výstava bonsají
 • ikebana
 • přednášky o zenovém buddhismu
 • a další

A na závěr to nejdůležitější – relaxace

Tento podblok, ve skutečnosti ovšem stejně důležitý jako tři předcházející, bude provázet celý den – zde budou návštěvníci moci odpočinout a zrelaxovat v japonském duchu a zároveň tak hlouběji poznat aspekty tradiční i moderní japonské kultury v každodenním životě.

Info

Kde?

ZŠ Bítovská, Bítovská 1246/1, Praha 4, se nachází velice blízko stanice metra C Budějovická (www.mapy.cz, maps.google.com)

Kdy?

17. 10. (sobota). Japonský den začne v 9:00 a skončí v 19:00, přičemž v 10:00 je naplánováno oficiální zahájení.

Za kolik?

Od návštěvníků nevybíráme žádné vstupné. Pouze v případě, že by vás akce zaujala a přáli byste si přispět na příští ročník (a jeho zkvalitnění), je možné tak učinit formou dobrovolného vstupného.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.