MangaCZ Dnes je 25.6.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Omikoši
25.06.2010 13:17  -  Japonsko

Když přijde léto, většina z nás pečlivě zamkne své domovy a vypraví se na cestu - a? už na obligátní mořské pláže, nebo třeba do hor, do džungle či někam úplně jinam, kde si naše mysl po celoročním shonu odpočine. Proč by něco takového neměl udělat i šintoistický bůh? Starostí má, koneckonců, nejspíš víc než my.

Takové šintoistické božstvo ale nenaskočí do letadla nebo na vlak. Jako dopravní prostředek bude potřebovat něco mnohem vznešenějšího, a sice mikoši (někdy též o-mikoši). Jedná se o jakýsi miniaturní domek či chrámek se stěnami, střechou, ale někdy také verandou, pilíři či zábradlím. Je velmi bohatě zdobený a ve výzdobě převládají tradiční barvy a symboly - na střeše například často bývá soška ptáka Fénixe.
Aby bůžek nemusel mikoši tlačit sám, je celá stavba upevněna na dvou či čtyřech dlouhých vodorovných tyčích a funguje tedy jako nosítka. Pohon je lidský - mikoši spočívá na ramenou statných mužů, kteří jednou do roka, o místní slavnosti (macuri) šintoistické božstvo v mikoši vynesou z chrámu a pěkně ho pronesou po okolí (aspoň tudy, kde v v něj věří). V některých regionech dokonce bůžka i s mikoši máčejí do jezera nebo moře, aby si tu slávu pořádně užil.
Když je bůh z chrámu vynesen, zůstává i s omikoši venku a nastává čas zábavy. Japonci se rozejdou k typickým stánkům s jídlem a pitím - a podobně jako vám na našich historických slavnostech zcela určitě nabídnou lokše, na japonském macuri to budou takojaki, tedy pečené chobotničky. Možná dojde i na tanec nebo nějaký ten ohňostroj.
Smažené chobotničky takojakiPo radovánkách se omikoši vypraví zpět do chrámu, kde bude čekat na další rok a další příležitost k výletu. V historickém měřítku to ale nebude zas tak dlouhá doba, oni totiž Japonci berou ty tradice tak nějak víc zgruntu. První mikoši prý vyrazilo s bohem Hačimanem na výlet z chrámu Tódaidži v Tokiu už v roce 749.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.