MangaCZ Dnes je 22.4.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Hanecuki
17.02.2010 09:00  -  Japonsko

Hanecuki je tradiční japonská hra, která by se nejlépe dala přirovnat k našemu badmintonu – až na to, že nepotřebuje žádnou sí?, hraje se s pestrobarevným opeřeným míčkem, tzv. hane, a místo raket se používají obdélníkové dřevěné pálky, tzv. hagoita, připomínající kuchyňská prkénka.

Hru hrají japonská děvčata na Nový rok a existují dvě verze pravidel. Buď si dvě dívky pinkají míček a snaží se ho udržet co nejdéle ve vzduchu, nebo existuje hanecuki pro sólisty, kdy míček odráží pálkou pouze jedna slečna směrem vzhůru a rovněž se snaží, aby neupadl. Říká se, že čím déle se vám daří míček udržet ve vzduchu, tím více se vám budou v novém roce vyhýbat komáři. Dívka, které se nepodaří míček trefit, je pak za trest po tváři pomalovaná tuší. Kdo ví, jestli to proti těm komárům pomáhá.
V dnešní době už nemá tradice hanecuki v Japonsku takovou popularitu, necméně zdobená prkýnka hagoita se dají koupit jako suvenýry – a nezůstávají zdaleka jen u tradičních motivů. Obrovský trh hagoita se otvírá v polovině prosince v chrámu Sensódži ve čtvrti Asakusa v Tokiu. Na pálkách najdete nejen vyobrazení herců divadla kabuki nebo krásných dam z období Edo, ale dnes už také třeba portréty japonského premiéra, Harryho Pottera, Hello Kitty nebo Davida Beckhama. Možná mají Japonci chu? si s nimi pinknout, ve skutečnosti však tato hagoita zůstávají v japonských domácnostech pouze jako dekorace.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.