MangaCZ Dnes je 19.4.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Cukimi
15.09.2009 08:00  -  Japonsko

Máte-li dojem, že Japonci využívají přírodních krás – a? už se jedná o sakurové květy nebo javorové listy – především jako záminek pro bouřlivé oslavy, možná by vaše mínění mohla poopravit klidná a tichá slavnost cukimi – noční posezení za prvního podzimního úplňku, kdy je měsíční svit vůbec nejkrásnější v roce.

Pozorování měsíceCukimi připadá na 15. den osmého měsíce lunárního kalendáře, což vychází na září či říjen. V tuto podzimní noc se lidé sejdou venku, v paprscích měsíčního světla, aby obdivovali jeho krásu. Ve tváři měsíce pak často vidí obraz zajíce. Legenda praví, že tři mudrci se kdysi proměnili v žebráky a šli prosit o trochu jídla. Jeden se vypravil k lišce, druhý k opici a třetí k zajíci. Liška i opice měly žebrákům co nabídnout, jen zajíc svými skromnými silami žádné jídlo pro žebráka obstarat nedokázal. Proto sám skočil do ohně, aby posloužil jako chutná pečínka. Mudrce to natolik dojalo, že zajíce proměnili v Nefritového zajíce a usídlili ho v Měsíčním paláci. Proto ho dnes, když se na měsíc v úplňku dobře zadíváte, můžete spatřit. A zadíváte-li se opravdu pozorně, zjistíte, že zajíc peče koláče.
Cukimi kicune sobaNa venkově má slavnost cukimi význam také jako vzdání díků za bohatou sklizeň. Jako obětinu Japonci měsíci přinášejí susuki (pampovou trávu), dango (knedlíčky z rýžové mouky) a taro (hlízy kolokázie). Kupodivu však nebudou připravovat cukimi-sobu ani cukimi-udon, tato jídla k slavnostní podzimní noci nepatří. Slovo "cukimi" totiž v přeneseném významu znamená i vajíčko, protože kulatý žlu?oučký žloutek měsíc v úplňku připomíná. A že společnost McDonald's prodává v Japonsku cukimi-burgery se smaženým vejcem, to už je zase úplně jiná pohádka.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.