MangaCZ Dnes je 19.4.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Futon
08.07.2009 08:00  -  Japonsko

Máte-li v ložnici pravé tatami, pravděpodobně si také nenecháte ujít příležitost nocovat na pravém futonu. Jedná se o přibližně 5 cm silnou matraci s výplní z bavlny či umělých vláken. Futony se zpravidla prodávají v sadě společně s jednou přikrývkou pro zimní a jednou pro letní období a také s polštářem. I ten se poněkud liší od našich zvyklostí, protože bývá plněn suchými fazolemi nebo pohankovými plevami. Celou tuhle legraci můžete v levném japonském obchodě pořídit už za 10 000 jenů, tedy – pro představu – asi za stejnou cenu jako večeři pro čtyři osoby.

Během dne, kdy na futonu neležíte, je přeložen na třikrát a společně s dalšími lůžkovinami uložen ve skříni. Jednak se do něj nezačnou pouštět plísně a roztoči, což by se mohlo stát, kdyby dlouho ležel na stejném místě, druhak pak získáte v pokoji mnohem více prostoru. Futon byste po sobě měli uklidit, i nocujete-li někde jako hosté. Pouze v lepších japonských hotelích se o futon postará pokojská.
Je-li slunečné počasí a vlhkost vzduchu nízká (což v Japonsku není vlastně nikdy), všechny futony se vyhřívají na sluníčku. Koneckonců, ono to nezaškodí ani našim peřinám. Pečliví Japonci pak čas od času matraci pořádně vypráší.
Co se týče drhnutí futonu ve vodě, vztahuje se k němu stejná zásada jako pro koupání kočky – opravdu dobře rozmyslet! Futon v zásadě je možné vyprat, ale doporučuje se to pouze v nejnutnějších případech a je potřeba pračka nestandardních rozměrů. Schnutí pak bude trvat i několik dní. Na to je třeba myslet i v případě, kdy člověk futon větrá a nevšimne se náhle se blížící letní bouřky.
Futon po českuÚdržba futonu tedy není úplně snadná záležitost, pro jeho využívání ale hovoří jeho flexibilita, variabilita a pro nás Středoevropany určitě i ta trocha exotiky, kterou v sobě skrývá. Možná proto nyní tento druh lůžkoviny upevňuje svoji pozici i mimo svoji domovinu, i když v drobné úpravě. Západní svět totiž umístil futon na dřevěný rošt na nožkách. Připravili jsme se sice o výhodu jeho přizpůsobivosti, na druhou stranu se k němu – na rozdíl od Japonců – nemusíme shýbat.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.