
Během dne, kdy na futonu neležíte, je přeložen na třikrát a společně s dalšími lůžkovinami uložen ve skříni. Jednak se do něj nezačnou pouštět plísně a roztoči, což by se mohlo stát, kdyby dlouho ležel na stejném místě, druhak pak získáte v pokoji mnohem více prostoru. Futon byste po sobě měli uklidit, i nocujete-li někde jako hosté. Pouze v lepších japonských hotelích se o futon postará pokojská.
Je-li slunečné počasí a vlhkost vzduchu nízká (což v Japonsku není vlastně nikdy), všechny futony se vyhřívají na sluníčku. Koneckonců, ono to nezaškodí ani našim peřinám. Pečliví Japonci pak čas od času matraci pořádně vypráší.
Co se týče drhnutí futonu ve vodě, vztahuje se k němu stejná zásada jako pro koupání kočky – opravdu dobře rozmyslet! Futon v zásadě je možné vyprat, ale doporučuje se to pouze v nejnutnějších případech a je potřeba pračka nestandardních rozměrů. Schnutí pak bude trvat i několik dní. Na to je třeba myslet i v případě, kdy člověk futon větrá a nevšimne se náhle se blížící letní bouřky.

Údržba futonu tedy není úplně snadná záležitost, pro jeho využívání ale hovoří jeho flexibilita, variabilita a pro nás Středoevropany určitě i ta trocha exotiky, kterou v sobě skrývá. Možná proto nyní tento druh lůžkoviny upevňuje svoji pozici i mimo svoji domovinu, i když v drobné úpravě. Západní svět totiž umístil futon na dřevěný rošt na nožkách. Připravili jsme se sice o výhodu jeho přizpůsobivosti, na druhou stranu se k němu – na rozdíl od Japonců – nemusíme shýbat.