MangaCZ Dnes je 19.4.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Japonské maličkosti: Daruma
09.07.2007 06:24  -  Japonsko

Japonci jsou národem, který miluje legendy a tradice. A nehovoříme ani zdaleka pouze o bájném vzniku císařské dynastie a podobných zásadních věcech, ale o návštěvách astrologů, vykladačů z ruky i o dalších všedních a dennodenních zvycích, které jsou tak trochu tajemné.

Daruma na tušové malběIndický mnich Bodhidharma (v japonštině Daruma), který žil na přelomu 5. a 6. století, je prý zakladatelem zenového buddhismu. Jedna z nejznámějších legend praví, že chtěl na svých cestách po severní Číně navštívit klášter Šao-lin, což mu tamější mniši nedovolili. Sedl si tedy před kláštěrní zeď a vytrvalým pohledem se ji snažil prolomit. Nepodařilo se mu to, ale po devíti letech se šaolinským mnichům poutníka zželelo a pustili ho dovnitř. Během oněch devíti letech mu ovšem zakrněly nohy i ruce.
V této podobě, tedy jako bezruký a beznohý, s odhodlaným výrazem v obličeji, je často zobrazován nejen na japonských a čínských tušových obrazech, ale také jako dřevěná (a v dnešní době už i plastová) pestrá soška, které chybí nakreslené oči.
Loutka DarumaLoutka Daruma je v Japonsku symbolem štěstí a splněných přání. Chcete-li podpořit své štěstí, stačí Darumovi nakreslit černou barvou jedno oko, něco si přát a umístit sošku v domě pokud možno co nejvýš. Jakmile se vám přání splní, dokreslíte Darumovi jako poděkování druhé očko. Pokud jste loutku koupili v chrámu, můžete tam použitého Darumu zanést zpět k obřadnímu spálení.
Ačkoli se to zdá úsměvné, v 90. letech minulého století protestovalo hnutí za lidská práva proti výrobě sošek Darumy bez očí, nebo? to může být považováno za zesměšňování nevidomých. Scény s bezokým nebo jednookým Darumou, například tradiční zvyk, kdy vítěz voleb dokreslí Darumovi druhé oko, jsou nyní z veřejného života Japonců odstraněny.
Vy se ale nenechte odradit, a pokud se vám neosvědčili tradiční čeští pavouci a čtyřlístky, zkuste svoje štěstí s Darumou.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.