MangaCZ Dnes je 25.6.2019, Registrovat...  
KlubMapa otakuRecenzeKulturaGaleriePřekladyČasté dotazyOdkazySuvenýry
Mai
Diskuse
Soutěž
Vítězný obrázek 111. kola:
Soutěľ
Momentálně neprobíhá žádný test
Anketa
Květou u vás třešně?
Zatím vůbec.
Jedině ty nejodvážnější.
Ideální čas pro hanami!
Už je po sezóně.
V okolí nemáme jedinou třešeň.

Písnička týdne
Hledani
Děvčata, do sedel!
04.05.2003 07:00  -  Série/Stratos 4

Ročně vyjde v Japonsku na pět stovek animovaných seriálů a bylo by naivní si namlouvat, že každý z nich je jedinečným, umělecky hodnotným dílem, které se zapisuje do kronik žánru zlatým písmem. I v případě zdánlivých outsiderů se však může jednat o zajímavou podívanou, která když nic jiného, tak přinejmenším dobře pobaví. A třináctidílný Stratos 4 se k této výkonostní třídě hlásí téměř s hrdostí.

Stratos 4 patří k “nové vlně” anime, která vznikla mezi mladými, nezávislými studii jako reakce na oživení žánru během posledních dvou let. Rostoucí zájem zahraničních fanoušků a zisky z merchandiznigu totiž vyvážily hospodářskou krizí oslabený zájem velkých televizních společností a anime se opět začalo vyplácet. Připočtěte k tomu snížení nákladů na výrobu jakožto přímý následek masivního nasazení počítačů v animačním průmyslu a získáte přibližnou charakteristiku typického zástupce těchto titulů: Nízký rozpočet, málo známá jména v realizačním týmu a značná autorská volnost, co se námětů a vyjadřovacích prostředků týče. I přesto – nebo snad právě proto – se tu jen zřídkakdy dočkáme nějakých uměleckých experimentů: Nová studia se vydávají na cestu dávno prošlapanou vlajkovými loděmi japonského animačního průmyslu a dobře vědí, že pokud pojedou ve vyjetých kolejích, jen těžko se může stát něco nepředvídaného. Naproti tomu radikální počiny mohou odvážlivce stejně tak dobře vynést na vrchol slávy (kam se dostal Gainax se svým Evangelionem), jako srazit do hlubin úpadku (Square a film Final Fantasy). A že je lepší držet vrabce v hrsti, nežli lapat holuba na rozpálené plechové střeše, hrají obvykle zástupci takzvané nové vlny spíše “malou domů”.
Takový je i Stratos 4: Na pomyslné kolbiště vybíhá pod vlajkou debutujícího Studio Fantasia obligátní skupinka střední školou povinných děvčat, která v pilotních křeslech tryskových letadel chrání Zemi před hrozbou padajících meteorů. V mezičasech pak vyrážejí do lázní nebo pořádají festival, případně se potýkají s vlastními slabůstkami i nevyhnutelnými traumaty z raného dětství... Jen místo středoškolských uniforem nastupují festovně vypasované skafandry a hrozbu přijímacích zkoušek na univerzitu nahradí závěrečné pilotní testy. Netřeba říkat, že se vše patřičným způsobem zašmodrchá, ale těsný časový rámec třinácti dílů nenechává prostor na žádné velké skopičiny, takže ani v tomto směru není na místě čekat něco světoborného.
Klišé? Jistě! Nuda? Nikoliv. Pokud tedy přistoupíte na pravidla hry. Hodláte-li vytrvale přemýšlet, jaké ergonomické výhody skýtá uspořádání kokpitů, které nutí hrdinky neustále vystrkovat zadek na kameru, případně nakolik je pilotní zdatnost v nepřímé úměře s délkou sukně (a že se najdou velmi zdatné pilotky!) – s takovou se u Stratosu 4 daleko nedostanete. Naproti tomu zkušený divák, jenž ví, že cudnosti je anime třeba jako praseti sedla, si krom uměřené dávky fanservisu vychutná i vtipné dialogy a jemně sebeironický nadhled titulu, který si může dovolit nebrat sám sebe příliš vážně.
Technické provedení Stratosu poslouží jako učebnicový příklad náročnosti klasické animace v porovnání s 3D modelingem. Zatímco veškeré stíhače, tahače, tryskáče a jim podobná létací monstra mají v rodném listu blíže nespecifikovaný grafický program, takže mohou stíhat, tahat a tryskat plavně a dosyta, animace postaviček byla realizována klasicky – a šetřilo se na ní, achich jémine. Tomu je poplatný také návrh postav: následkem drastického omezení všech detailů na minimum vycházejí všechny figury až k breku ploše a šablonovitě.
Mírně rozpačitým dojmem působí i soundtrack. Opening sice zaujme, ale zbylý hudební doprovod už nevybočí z šedého průměru v dobrém ani špatném smyslu slova. Podobně se dá zhodnotit i výkon seiyú. Režisér Takeshi Mori angažoval pro Stratos 4 některé známé dabéry, se kterými spolupracoval na předchozích projektech (připomeňme si alespoň Yumi Kakazu coby Ditu z Vandreadu nebo Kaori Shimizu jako Lain), a ti odvedli standardně kvalitní práci, pochybuji však, že role ve Stratosu 4 budou v jejich portfoliích zaujímat čelní místa.
Tolik tedy Stratos 4. Zábavné a přiměřeně napínavé pokoukání, předepisované lékaři nejen v případech akutního poklesu hladiny testosteronu. Doporučováno milovníkům nadzvukových stíhaček, konspirace a ladných dívčích křivek, méně pak už ženám v domácnosti a puritánským š?ouralům. Zkrátka anime, které se nestydí být samo sebou.

Aktuality
18.03.2014
Píšete haiku? Pak právě vám je určen projekt Sto haiku od sta autorů.

16.03.2014
Do 25.3. můžete v pasáži Paláce Koruna na Václavském náměstí v Praze navštívit výstavu Život po japonském zamětřesení a tsunami.

20.02.2014
Případní zájemci ještě mohou v sobotu 22.2. stihnout přednášku Anny Křivánkové "Manga a anime - nerozluční přátelé?".

08.02.2014
Webzine Vlčí bouda se v průběhu února zaměřuje na vše související se Zemí vycházejícího slunce (tedy třeba i na mangu).

03.02.2014
Od února pro vás Česko-japonská společnost otvírá zcela nové přednáškové cykly.

29.01.2014
Ve středu 5.2. se v Japonském informačním a kulturním centru Velvyslanectví Japonska v ČR (Hellichova 1, Praha 1) koná od 18:00 přednáška prof. Yasudy o zvládání fukušimské jaderné katastrofy.

21.01.2014
Ve středu 22.1. začíná v paláci Lucerna 7. ročník Festivalu japonského filmu a kultury Eigasai.

23.12.2013
Přivábit si symbolicky štěstí, lásku a další dobré věci pro rok 2014 můžete v sobotu 4. ledna v ČJS. Vlastnoručně si kaligraficky napíšete blahodárná přání kakizome.

      

RSS
redakce@manga.cz

Mangaichi © 2001-2011
Creative Commons License
Uvedené dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.